Борисфен
«вальдорфська школа борисфен»

3-й клас: Проектна робота «Будинок»… чи, може, «Дім»?

У навчальній програмі 3-го класу є Епоха будівництва. Це інтегрований урок з української мови, історії, географії та образотворчого мистецтва
Збудую теплий, милий дім —
Він буде захистом моїм.
Негоду пережити в нім,
Дощі і спеку, холод, грім
Я зможу. А засяє сонце —
Я відчиню свої віконця,
Любов і світло я впущу,
Веселчин сміх після дощу.
Любов і радість в домі цьому
Живуть зі мною і в мені.
Веселі і щасливі дні!

мами 3-го класу
Діти слухають розповіді про різні народи та види їхніх жител. У своїх зошитах 30x30 см вони записують ці історії та роблять до них малюнки. Виходить власноруч створена ілюстрована книга.

Епоха закінчується індивідуальною проектною роботою — зведенням мініатюрного житла з природних матеріалів. Діти обирають той вид оселі, що їм сподобався, і разом зі своєю родиною починають втілювати.

Будівельні матеріали більшість дітей знайшли біля озера чи у лісі: очерет, пісок, глина, лоза, мох, каміння. Це було для них життєве відкриття, що як і колись у давнину, так і зараз за потреби житло можна збудувати з того, що є довкола. Це переживання закладає цеглинку у впевненість людини, яка зростає, у своїх можливостях.
Нікіта: хата-мазанка. Фото: Альона Тихонова
У самому будівництві брала участь уся родина. Все, що було під силу дитині, вона робила сама, дорослі допомагали, супроводжували і виконували лише найскладнішу роботу. Цей родинний проект був дуже цікавий: у кожного учасника будівництва були свої ідеї, і треба було прийти до спільного бачення; траплялися маленькі конфлікти й примирення, були підтримка, допомога і радість від зробленої роботи. Така собі родинна терапія.

Коли діти принесли будиночки до школи, я побачила, що вони схожі на самих дітей, на їхні темпераменти і прояви! Це було несподіване відкриття, яке лише підтверджує істину: ми творимо за образом і подобою нашою!
Аліса: тіпі. Фото: Євгенія Даннікова
Кожна дитина розповідала про свою хатинку: що вона сама робила, хто їй допомагав, які й звідки були будівельні матеріали, скільки днів пішло на створення. Інші учні ставили запитання тому, хто доповідав. Діти раділи, пишалися своїми роботами й тим, що батьки їм допомагали. Це ще одна цеглинка для впевненості у своїх силах!

У період Рубікону образ будинку — це образ захищеності, переживання своїх меж. Така індивідуальна проектна робота дає можливість це пережити і зробити своїм досвідом, який пройде через метаморфоз і у дорослому віці дасть свої плоди. Це зерна людини-творця, які у цьому віці так необхідно сіяти.
Ґрета: будинок з глини. Фото: Ольга Семидочна
Єлизавета: будинок на воді. Фото: Ольга Семидочна
Фотоальбом усіх проектів дивіться тут,
відео — ось тут.
Автор: Наталія Шпілька, вальдорфський вчитель
Головне фото: Альона Тихонова

Ви можете використовувати цей текстовий матеріал повністю або частково виключно за умови встановлення гіперпосилання на сайт www.waldorfkyiv.org.