Борисфен
«Вальдорфська школа борисфен»
Навчальна програма 2 класу
Перед дитиною 8 років починає розкриватися світ душевних рухів. І 2 клас вальдорфської школи дає їй можливість пережити полярності, яких так потребує дитяча душа у цьому віці.

Принцип дуальності пронизує усі навчальні предмети, проте найяскравіше він виражений у легендах про святих та байках. Твори саме цих жанрів вчитель 2 класу дає своїм учням, щоб показати величезний діапазон людської душі — від високої моральності, яку втілюють святі, до найнижчих, тваринних, проявів героїв байок. Завдяки цьому дитина робить спроби визначити своє місце серед цієї палітри і підсвідомо розуміє, що тільки Людина має привілей бути різною, поєднувати у собі небо та землю.

Навчання читанню та письму відбувається на цих класичних історіях та легендах. Діти опановують систематичну практику роботи із незнайомими словами. Мовні навички практикуються щоранку.

Малюючи форми, другокласники переживають симетрію, вертикальну та горизонтальну, що також приводить до тілесної та душевної рівноваги. А динамічні (ритмічні) форми допомагають здійснити здоровий плавний перехід від друкованих літер до прописних. Для дітей це радісна подія!

На епохах української мови діти з вчителем вчаться диференціювати букви та звуки. Особливу увагу приділяємо розрізненню звуків на голосні та приголосні (дзвінкі, глухі, сонорні). Вперше відбувається образне знайомство зі слова-антонімами та синонімами, складом, наголосом, великою та малою літерою, апострофом. У дітей розкривається дивовижні здібності до римування та словотворення, тож у другому класі любов до мови наповнюється новими відтінками.

На математиці діти продовжують працювати з усіма чотирма арифметичними діями і таблицею множення та ділення до 12. З математичними діями діти познайомилися ще у 1 класі. Ритмічно в русі, з плесканнями, стрибками, присіданнями, співами таблиці стають для дітей простими та красивими. Другокласники продовжують розв'язувати цікаві життєві задачі вже на дві та три дії, вправляються у рахунку, знайомляться з розрядами чисел. І все це відбувається таким чином, що діти усвідомлюють: математика красива!

Живопис в роботі «мокрим по мокрому» дає можливість розширювати дослідження кольорів, що відбувалося у 1 класі. Діти все ще занурені у простір кольору на аркуші і насолоджуються його плинністю, рухливістю. Ліплення із теплого бджолиного воску приносить спокій та радість, розвиває фантазію та дрібну моторику.

Кожний день наповнений різноманітним рухом та іграми на свіжому повітрі. Фізична активність є одним з базових компонентів вальдорфської педагогіки, оскільки рух має безпосередній вплив на пізнавальну активність і гармонійний розвиток. Здорове функціонування та задіяність відчуття рівноваги, тактильного відчуття, відчуття власного руху, а також своєчасне усвідомлення власних тілесних потреб дають дитині змогу зосереджено і спокійно навчатися. Ранкове коло містить вправи для поліпшення рівноваги, координації та руху, а також дає можливість практикувати мовні навички, вправлятися у вивченні таблиць множення та ділення.

Основні уроки

Мова і література
  • Читання
  • Правопис (написання, пунктуація, склади, верхній і нижній регістр, написання речень)
  • Введення в граматику та пунктуацію
  • Поезія та римування
  • Формування мовлення
Математика
  • Продовження чотирьох дій (додавання, віднімання, ділення, множення)
  • Таблиці множення та ділення
  • Значення місця у багатоцифрових числах (від 1 до 1000)
  • Перенесення/запозичення
Малювання форм

Предметні уроки
  • Музика (спів, гра на пентатонічній флейті).
  • Евритмія.
  • Іноземні мови (англійська та німецька).
  • Рукоділля (в'язання на шпицях, в'язання гачком, шиття, виготовлення м'яких іграшок).
  • Образотворче мистецтво (жиовпис, ліплення).
  • Рухливі ігри, ритмічний рух, активний відпочинок, денні походи.