Борисфен
«Вальдорфська школа борисфен»
Навчальна програма 8 класу
Малюнок © Kataryna Sverik
Молодих людей 14-15-ти років хвилює багато питань. І всі вони пов'язані з їхнім фізичним та душевним розвитком, з потребами власного тіла, зі стосунками з людьми, що довкола, та пізнанням себе і світу, пошуком гармонії зі світом природи.

Розпочнемо ми з надзвичайно цікавої епохи «Темпераменти людини». Вестимемо її разом з пані Інною Свірідовою-Калініченко, психотерапевтом антропософського спрямування і лікувальним педагогом. Для кожної людини важливо навчитися визначати й розуміти власний темперамент та темпераменти людей, що поряд. А для підлітка ці знання є вкрай важливими, адже побудова стосунків, соціальних зав'язків для них є на часі. Щоб гармонійно й продуктивно взаємодіяти, помічати унікальність та індивідуальність інших людей, а також розуміти їхні особливості і не дратуватися.

Розглядаючи тілесність, ходу, почерк, розігруючи сценки, де проявляються конкретні темпераменти, читаючи вірші, розбираючи власний стиль письма, молоді люди навчаться більше розуміти себе й своїх рідних, що дасть можливість налагоджувати якісно здорову комунікацію та щасливо й гармонійно жити.

На учнів чекає унікальна епоха зі «Здорового статевого виховання», яку ми проведемо також з пані Інною. Адже в молодих людей цього віку відбувається стрімкий ріст та швидке статеве дозрівання. Їх хвилює багато питань, на які дорослі не завжди спроможні дати адекватну відповідь. Та й чи насправді діти готові почути те, що їм відповідають дорослі? І щоб підлітки не задовольняли власний інтерес із неперевірених, часто примітивних і досить брутальних джерел, ми пропонуємо їм науковий і мистецький погляди на стать людини, розглянемо питання пізнання свого тіла від раннього дитинства й впродовж усього життя, поговоримо про захист меж свого тіла, про тілесний догляд та особисту гігієну, про тілесну, душевну та духовну любов, а також про муз, які надихали своїх митців.

І ми продовжуватимемо шукати відповіді на питання, що пов'язані з тілесністю підлітків, на епосі «Анатомія», у якій розглядається скелетно-м'язова система людини та її функції. Учні замальовуватимуть кістяк людини в цілому, а також його елементи, працюючи різними техніками, а також на уроках образотворчого мистецтва ліпитимуть з глини череп, хребці. Запланована навчальна екскурсія у зоологічний музей, де порівняємо кістяки тварин і людини, де з'явиться розуміння, що прямостояння – це власне людська властивість, що пов'язана з розвитком свідомості.

Підліткам надзвичайно важливо бути почутим та зрозумілим, а також самому розуміти людей довкола, зберігаючи власну індивідуальність і приймаючи іншого. Тому на уроках української мови та літератури працюватимемо над синтаксисом та стилістикою, розуміння законів яких дасть змогу молодим людям можливість самостійно мислити, впорядковувати та висловлювати власну думку, донести не лише інформацію, але й власне ставлення до сказаного, наголосити на важливому чи тому, що хвилює.

На уроках алгебри працюватимемо зі степенем, раціональними та дробовими виразами. Велику увагу буде приділено методам розв'язування раціональних рівнянь з одним невідомим, а також вивчатимемо лінійні рівняння з двома невідомими і вирішуватимемо задачі, пов'язані з ними.

У геометрії, крім вивчення формул для обчислення площ геометричних фігур і співвідношення для площі подібних фігур, властивостей вписаних і описаних багатокутників, важливою темою є робота з тілами Платона та виготовлення їх моделей із паперу й глини.

Продовжимо вивчення географії материків та океанів, яку розпочали в 7 класі, відкриваючи весь світ. Зануримося у природу та культуру Північної та Південної Африки, акцентуючи увагу на духовно-душевному житті народів, на розвитку їхньої культури і формуванні цінностей.

Через те, що вивчення фізики у вальдорфській школі здійснюється за концентричним принципом, у 8 класі ми продовжимо розглядати відомі вже з попередніх класів теми на більш високому рівні. Поряд з цими темами з'являються нові – гідравліка та аеромеханіка, оскільки учні цього віку мають достатній рівень розвитку логічного мислення, щоб утворювати складні причинно-наслідкові зв'язки. Усі ці теми є досить прикладними у повсякденному житті.

Теми з хімії, як завжди, цікаві та насичені, наповнені дослідами, спостереженнями, пошуком зв'язків. Учні зануряться у вивчення продуктів харчування (вуглеводи, білки, жири та олії), спостерігаючи при цьому за процесами, що відбуваються у власному організмі, та їхньому зв'язку із процесами довкілля. А також багато говоритимемо про важливість здорового харчування та здорового способу життя, що є надзвичайно актуальним для підлітків, які інтенсивно ростуть та розвиваються.

У вивченні історії сягнемо від Нового часу до сучасності. Цікаво буде відповісти на питання, як промислова революція змінила світ, як змінилися люди та їхні умови праці та життя, що людство втратило, а що здобуло, коли в їхнє життя увійшли, наприклад, транспортні засоби, комунікаційна техніка та інші винаходи.

І родзинкою на торті буде театральний проєкт, над яким ми працюватимемо впродовж усього навчального року на епохах з історії театру, літератури, мистецтва мовлення. Мистецтво й театр у вальдорфських школах посідають дуже важливе й серйозне місце, адже є запорукою гармонійного розвитку особистості. Театр поглиблює й увиразнює відчуття життя. Він укріплює й гармонізує душу, згладжує та вирівнює перекоси розвитку, розвиває навички соціальної взаємодії.

Діти грають у виставах з 1 класу. І в кожного віку своє завдання. Восьмикласники – це 14 -15-річні підлітки. Їхні соціальні почуття вже базуються на реальному інтересі до іншої людини. Саме в цьому віці вони повинні вчитися адекватно виражати різні почуття: любов, пристрасть, гнів, радість, ніжність, розчарування. Театр має здатність облагороджувати наші думки, вчинки, наше мовлення і наші жести. Підносить їх до сфери художнього. Готуючись, вчитель читає класичні твори й приміряє їх до своїх учнів. Важливо, щоб молоді люди мали змогу пережити себе, пережити свою Тінь і своє Світло. І вибрати Світло!